Časopis: Tady je Bakalovo. Pančovaný chlast tu tekl proudem

17. 9. 2012 12:56

Jak vypadá havířovské sídliště, kde se údajně poprvé objevil smrtící metylalkohol, chtěli vědět novináři. Rozjeli se do beznadějného kraje, kde prý lidé nekoupí panáka rumu za více než šestnáct korun, mládež ve velkém fetuje a místní nadávají na miliardáře Zdeňka Bakalu, který tu spoluvlastní polovinu obrovského sídliště.

Časopis: Tady je Bakalovo. Pančovaný chlast tu tekl proudem
Foto: hns
Popisek: Metylalkohol, ilustrační koláž

Redaktoři magazínu Týden se vypravili na sídliště Šumbark v Havířově. Právě v místní trafice se rozjela vlna metylalkoholových otrav, která poslední týden hýbe celou zemí. „Vyčepoval toho hektolitry. Každý zákazník věděl, do čeho jde. O pančovaném chlastu v trafikách roky věděli i policajti,“ vypráví jeden z místních v sídlištní hospodě.

V trafice se rum prodával za sedmdesát korun za půl litru, nebo sedm korun za štamprli. „To je rozdíl, kdo chlastá tvrdé, tak tam oproti hospodě dost ušetří,“ poznamenal další ze štamgastů. V hospodě stojí panák rumu šestnáct korun, dráž by ho tu prý nikdo nekoupil. „Tady nikdo nemá na rozhazování, alkohol musí být co nejlevnější,“ vysvětluje rozčíleně místní číšnice.

Důvodem chudoby, která táhne místní k levnému pančovanému alkoholu, jsou prý kromě nezaměstnanosti a nízkých platů i vysoké nájmy. Polovina domů na obrovském sídlišti Šumbark patří firmě RPG byty, jejímž spoluvlastníkem je přes společnost BXR podnikatel Zdeněk Bakala. Právě jemu místní nemohou přijít na jméno, neboť nesplnil slib a hornické byty neprodal nájemníkům.

„A kde jste byl, pane novináři, když nám Bakala šíleně zdražil nájmy a teď z nás dělá žebráky?“ ptala se číšnice v místním lokále.

Dvě penzistky, které zde žijí mnoho desetiletí, si stěžují i na další kroky majitele Ostravsko-karvinských dolů. „Bakala nám sem nastěhoval hordy cikánů, protože za ně pobírá peníze ze sociálky,“ popisují. Navíc prý společnost RPG za vysoké nájmy neposkytuje nájemníkům takřka žádné služby. „Když se pokazí záchod, musíme si ho opravit sami,“ popisují.

Pak se redaktoři Týdne setkali ještě s partou místních teenagerů. „Tady bere drogy snad úplně každý mladý člověk, úmrtí na předávkování nikdo nepočítá. Ale bude jich určitě víc než z chlastu,“ komentuje neutěšenou situaci místní mládeže majitel místní zastavárny.    

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Člen vedení ODS: Vláda a chudoba zabíjí lidi

14:36 Člen vedení ODS: Vláda a chudoba zabíjí lidi

Podle europoslance a člena Výkonné rady ODS Hynka Fajmona může za otravy metylakoholem špatná legisl…